[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
پیوند به پایگاه انجمن
..
:: Author guidelines ::
 

 

 راهنمای نویسندگان مقالات

 

 مجله علمی  انجمن جراحی دهان، فک و صورت با هدف گسترش و نشر حاصل تحقیقات و مطالعات اساتید و صاحبنظران حرفه جراحی دهان، فک و صورت کشور و تلاش در انتقال تازه‌ترین اطلاعات در اسرع وقت به کلیه همکاران در اقصی نقاط کشور و همچنین در سطح بین‌المللی دارد. مجله علمی حاضر طیف گسترده ای از تحقیقات را که Original و دارای اطلاعات جدیدی بوده و مطابق با معیارهای مجله باشد را چاپ می‌نماید. همچنین لازم به ذکر است که مجله از پذیرش عناوین تکراری و مطالعات مشابه که در این مجله یا سایر مجلات دندانپزشکی چاپ شده باشند معذور است. لذا از نویسندگان محترمی که مایلند مقاله آنها در مجله حاضر چاپ گردد خواهشمند است به نکات زیر توجه نمایند :

 

    1- مسئولیت صحت مطالب، نظرات و عقاید مندرج در مقالات بعهده نویسنده می‌باشد و کلیه حقوق جزئی و کلی مقالات مندرج در مجله برای نویسندگان محفوظ است. در هر حال این مجله در پذیرش، اصلاح، ویرایش و رد یا قبول مقالات آزاد است. در ضمن مقالات ارسالی عودت داده نمی‌شوند .

 

    2- ارائه نامه‌ای خطاب به سردبیر با امضای تمامی نویسندگان مبنی بر عدم چاپ مقاله در مجله دیگر، تأیید عنوان، نام، تعداد و ترتیب اسامی نویسندگان و واگذاری حق مؤلف مسئول به دفتر مجله الزامی است .

 

  3  - ارسال همزمان مقاله به چند مجله محرومیت 2 ساله نویسنده از پذیرش مقاله را به دنبال خواهد داشت.

 

 ٤- اگر تحقیق توسط ارگان، نهاد یا سازمان خاصی پشتیبانی شده یا از آنان اعتبار مالی گرفته است، ذکر نام ارگان، نهاد یا سازمان مربوطه الزامی است. همچنین در صورتی که مولفین در سازمانی که حمایت مالی تحقیق را بر عهده داشته است عضویت داشته یا سهمی دارند که نتیجه تحقیق بر آن اثرگذار می باشد، باید آن را ابراز نمایند.

 

٥  - مقالات میتوانند به شکل مقالات اریجینال کلینیکال ترایال-گزارش مورد - گزارش موارد-تکنیکال نوت-مروری سیستمیک-مروری -نامه به سردبیرو... باشد .ذکر این نکته ضروری است که الویت چاپ مقالات در این مجله با مقالات اریجینال میباشد.

 

  روند ارزیابی مقالات

 

 مقالات کاملاٌ محرمانه بوده، پس از ثبت در دفتر مجله توسط شورای سردبیری بررسی شده جهت داوری ارسال می‌گردند. پس از اعلام نظر داوران، ظرف 4   هفته، این نظرات به همراه اصلاحات فورمتی به نویسنده ارسال می‌گردند .

 

    * تأخیر بیش از سه ماه در ارسال مقاله تصحیح شده از طرف نویسنده به منزله انصراف از ادامه روند ارزیابی تلقی شده، انجام مجدد این مراحل  مستلزم ثبت دوباره مقاله می‌باشد .

  در ادامه، مقاله تصحیح شده جهت مشاوره مجدد برای داوران ارسال می‌گردد. پس از اعلام نظر داوران مقاله جهت اظهارنظر نهایی به سردبیر ارجاع می‌گردد. در نهایت در صورت تأیید یا رد   مقاله  توسط سردبیر نامه‌ای مبنی بر تأیید یا رد مقاله برای نویسنده ارسال می‌گردد 

 

ارسال مقاله

 

  از نویسندگان محترم تقاضا می شود که مقالات خود را بصورت الکترونیکی و از طریق سایت با استفاده از آدرس irjoms.ir .http://www ارسال فرمایند.

 

جهت اپلود مقاله ابتدا لازم است نویسنده مسوول در سایت مجله ثبت نام نماید.پس از ثبت مشخصات ایمیلی به همراه کلمه عبور و روز عبور برای شما ارسال میگردد و از این طریق امکان ورود و اپلود مقالات میسر میگردد.پـس از دریافت مقاله شما پیغامی مبنی بر دریافت مقاله ارسال می شود.

   حجم مقالات کامل و  ، گزارش موردshort communications

 

   حجم مقاله حداکثر 500 کلمه در مقالات گزارش مورد، 700 کلمه در مقالات short communication ،   2500 کلمـه در مقــالاتfull length  و 5000    کلمــه در مقــالات مــروری میباشد. تعداد تصاویرو جـداول و منـابع در مقـالات گـزارش مورد دارای محدودیت بوده و حداکثر 5 تصویر - حداکثر 2 جدول  وحداکثر 5 رفرنس می باشد

 

 مقالات book review و letter to editor با دعوت سردبیر پذیرش میشود.

 

  در مقالات گزارش مـورد چکیـده نیـاز نمیباشـد . در مقـالات short communication نیز ارائـه مقدمـه کفایـت کـرده و نیازی به چکیده نمی باشد.

 

  شیوه نگارش:

 

 کل مقاله (شامل رفرنسها، عنوان تصاویر وجداول، و مطالب زیر جداول) باید به زبان انگلیسی و با فونت Times new Roman به سایز 12 تایپ شده و  فاصله  خطوط double-spaced باشد. سایز صفحات باید A4 ( 210 × 297 mm) بوده و از صفحۀ عنوان، شماره صفحات در پایین انها ذکر شده باشد. ترتیب   مطالب در مقاله عبارتست از: صفحۀ عنوان، (شامل نام نویسندگان و ادرس و مشخصات و عنوان کلی مقاله)،صفحه تایید ارسال مقاله با امضای نویسندگان ،خلاصه، (در صورت نیاز؛به بالا مراجعه شودو همراه با ذکر کلمات کلیدی، )مقدمه، روشها، یافته ها، بحث، نتیجه گیری، تقدیر و تشکر، منابع ,زیر نویس تصاویر.

 

  صفحه عنوان

 

  - از بکار بردن کلمات اختصاری و فرمول در «عنوان» خودداری شود.

 

  - نام و نام خانوادگی نویسندگان، همراه با رتبه علمی و دانشگاهی و نام مرکز یا سازمانی که تحقیق در آن انجام شده همراه با آدرس پستی و الکترونیکی و شماره تلفن و نمابر نویسنده مسئول که با کشیدن خط زیر نام ایشان از دیگر نویسندگان متمایز شده است،ذکر گردد.

 

    چکیده

 

    - چکیده نباید بیش از 300 واژه باشد و چکیده در short communication باید 150 واژه داشته باشد

 

    - چکیده باید بطور خلاصه شامل سابقه و هدف، روشها، نتایج اصلی و نتیجه‌گیری نهایی باشد. چکیده باید به تنهایی منعکس کننده محتویات مقاله باشد.

 

  واژگان کلیدی

 

 معمولا 6-3 کلمه بوده و باید با استفاده از لیست واژگان MeSH (Medical Subject Headings) از Index Medicus انتخاب شوند. 

 

    مقدمه

 

 این قسمت هدف تحقیق و اطلاعات کلی در مورد سابقه تحقیق را بطور خلاصه بیان می‌کند. این بخش نباید حاوی اطلاعات و نتیجه گیری مطالعه باشد .

 

  روشها

 این بخش باید شامل روش دقیق انجام یا مشاهده یا آزمایش باشد. نحوه انتخاب نمونه ها (مواد، بیماران، حیوانات آزمایشگاهی، و گروههای کنترل) بوضوح  توضیح داده شود. در مورد بیماران نیز ذکر سن، جنس و متوسط سن همراه با انحراف معیار ضرورت دارد. همچنین مراحل گرفتن رضایتنامه از بیماران و ثبت  تحقیق در کمیته اخلاق دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی باید در مقاله ذکر گردد. اطلاعات کافی داده شود، بگونه ای که آزمایش قابل تکرار باشد. اگر از روش خاصی استفاده شده است باید منبع ذکر شود ولی اگر روش جدید است باید اطلاعات کافی در مورد آن ارائه شود. اگر در تحقیق از وسیله‌ای استفاده شده است باید نام کارخانه، شهر و کشور سازنده آن، جلوی نام محصول، در پرانتز آورده شود. اگر در تحقیق از دارویی استفاده شده باشد ذکر نام ژنریک، دوز و نحوه تجویز آن ضروری است. همچنین روش‌های آماری و برنامه کامپیوتری مورد استفاده باید عنوان شوند .

 

 در مقالات مروری باید روش انتخاب، استخراج، و سنتز داده ها توضیح داده شود. این روشها باید در چکیده نیز بطور خلاصه بیان شوند.

 

    یافته ها

 در این بخش باید یافته های تحقیق به شکل متن همراه با جداول و تصاویر ارائه گردد. محتویات جداول نباید در متن تکرار شوند بلکه بجای آن باید به شماره جداول ارجاع داده شود. مقالات طولانی ممکن است به منظور وضوح بیشتر محتویات در برخی از قسمت‌ها (خصوصاٌ در بخش یافته‌ها و بحث) به سرفصل‌های ریزتری (subheadings) نیاز داشته باشند .

 

   - تصاویر باید در فایـل جداگانه و از طریق سایت  با کیفیت مناسب برای چاپ ارسال گردد.

 

   - در صورت استفاده از تصویر چهره افراد، جهت محرمانه نگاهداشتن اطلاعات بیماران، پوشیده بودن چشمها و ارسال رضایت‌نامه از طرف بیماران مبنی بر عدم تعارض تحقیق با منافع آنها الزامی است .

   - جداول، نمودارها و تصاویر باید شماره‌گذاری شده و تعداد هرکدام از آنها از 4 مورد تجاوز ننماید .

 

  بحث

 این بخش بر یافته‌های مطالعه حاضر تأکید می‌نماید و به بررسی نقاط تشابه و تفاوت با سایر مطالعات انجام شده در این زمینه می‌پردازد. اطلاعات جزئی   نباید مجدداٌ در این بخش تکرار شوند. در این بخش باید به بررسی جنبه‌های جدید و مهم مطالعه و نتیجه‌گیری‌های حاصل از آن پرداخت. همچنین در این  قسمت باید به این نکته اشاره شود که آیا فرضیه مطرح شده در مقاله درست یا نادرست بوده، یا نتیجه‌ای نمی‌توان گرفت . همچنین محدودیتهای مطالعه و پیشنهادات برای مطالعات بعدی نیز در این بخش باید ارائه شود.

 

 نتیجه گیری

 ارتباط نتیجه گیری با اهداف مطالعه باید مشخص شود ولی الزاما نتیجه گیری باید با داده های مطالعه ساپورت شود.

 

 تقدیر و تشکر

   در این بخش باید از تمام افرادی که در انجام تحقیق دخیل بوده ولی شرایط نویسندگی را احراز نکرده‌اند، نام برده شود. در این بخش از افرادی که در نوشتن مقاله همکاری کرده، کمک فنی (تکنیکی) نموده‌اند، رئیس بخش یا سازمانی که حمایت لازم را بعمل آورده است و سایر حامیان مالی قدردانی می‌گردد .

 

 منابع

  - منابع مورد استفاده به ترتیب استفاده در متن لیست شوند و با توجه به استاندارد Vancouver تنظیم شوند.

 

  مثـال1: کلمـه robot بـر گرفتـه از Czech robota (بـرده کارگر) بـرای اولـین بـار در سـال 1921 توسـط نمایشـنامه نویسی به نام karelcapek به دستگاه هایی که بـرای انجـام کارهای ساده و تکراری مورد استفاده قرار می گرفتند ، مورد استفاده قرار گرفت. ١

 

 1. Kazi R, Garg A, Dwivedi RC. Perspective on robotic surgery and its role in head and neck cancers. J Cancer ResTher 2010;6:237–8. 

 

  - تا حد امکان باید از منابع فارسی استفاده نشود، اما در صورت لزوم، عنوان مقاله باید به انگلیسی نوشته شده و در انتهای منبع کلمه [Persian] اضافه می‌شود .

 

  - اسم اختصاری مجلات باید بر اساس اخرین اصلاحات Index Medicus باشد.

 

  - وقتی که تعداد نویسندگان ٣ نفر یا کمتر باشد، باید نام تمامی انها ذکر شود. اما اگر تعداد انها بیش از ٣ نفر بود، نام ٣ نفر اول اورده شود و سپس از کلمه et al. استفاده شود.

 

  - در مقالات short communication تعداد رفرنسها  باید کمتر از 20 باشد.

 

  - مثالهایی از رفرنسها:

 

  الف ـ اگر مأخذ مقاله‌ای در یک مجله باشد .

 

  Ward Jr DF, Salasznyk RM, Klees RF, Backiel J, Agius P, Bennett K, et al. Mechanical strain enhances extracellular matrix-induced gene focusing and promotes osteogenic differentiation of human mesenchymal stem cells through an extracellular-related kinase-dependent pathway. Stem cells and development 2007;16(3):467-80.

 

  ب ـ اگر مأخذ کتاب باشد .

 

  1- وقتی نویسنده کل کتاب یک یا چند نفرند :

 

  McCabe JF, Walls A. Applied dental materials. 9th ed. Blackwell Scientific Publishing; 2008.

 

  2- زمانی که مأخذ کتابی است که هر فصل آن توسط مؤلفین مختلفی نوشته شده است :

 

  Blomberg S: Psychologic response In: Branemark PI, Zarb GA, Albrektesson T: Tissue Integrated Prosthesis. Chicago: Quintessence Int 1985; Chap 9: 199-209

 

  ج ـ اگر مأخذ ترجمه یک کتاب باشد .

 

 نام و نام خانوادگی نویسنده(گان)، حرف اول نام کوچک نویسنده(گان): عنوان کامل کتاب. (نام خانوادگی مترجم – حرف اول نام کوچک نویسنده(گان): شماره چاپ. محل یا شهر محل انتشار، اسم ناشر و سال انتشار؛ شماره فصل: صفحه شروع تا صفحه ختم کتاب .

 

    ضوابط انتشار مقالات کارآزمایی بالینی در نشریات علوم پزشکی

 

 با توجه به بند 7 ماده 4 اساسنامه کمسیون نشریات علوم پزشکی به منظور هماهنگی علمی و اخلاقی کارآزمائی‌های بالینی کشور تمام مطالعات کارآزمائی بالینی داخل و خارج کشور در صورتی در نشریات پزشکی داخل کشور قابلیت چاپ و یا انتشار الکترونیک دارد که قبل از شروع بیمارگیری در مرکز ثبت کارآزمائی‌های بالینی ایران (IRCT) به ثبت رسیده باشد .

 

 تبصره 1- از دی ماه سال 1388 انتشار و چاپ کارآزمائی‌های بالینی منظور به ثبت آن در مراکز ثبت کارآزمائی‌های بالینی می‌باشد .

 

   تبصره 2- کارآزمائی‌های بالینی که در داخل کشور انجام می‌شوند در صورت ثبت در خارج از کشور بایستی در مرکز ثبت کارآزمائی‌های بالینی ایران هم ثبت شوند. این شامل کارآزمائی‌های خارجی که در ایران انجام می‌شوند، نیز می‌شود .

 

 تبصره 3- مقالات کارآزمایی‌های بالینی که در خارج از کشور انجام شده‌اند، در صورت ثبت به موقع در یکی از مراکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی مورد تأیید WHO در نشریات داخلی قابل چاپ است .

 

 اطلاعات مربوط به زیرنویس تصاویر

 

زیرنویس کلیه تصاویر با ذکر شماره عکس باید در اخرین صفحه گنجانده شود.قرار دادن تصاویر در این صفحه ضرورتی ندارد

 

آدرس نشریه

 

 www.irjoms.ir

  - پیش از چاپ و به منظور پیشگیری از بروز هرگونه اشتباه، نسخه‌ای از مقاله برای مولف مسئول ارسال می‌گردد تا آن را مورد تأیید نهایی قرار دهد. اصلاحات انجام شده باید بطور مشخص مارک شده، بلافاصله به دفتر مجله ارسال شوند . در صورتی که مقاله شما به زبان فارسی است میتوانید از سیستم مترجمین انجمن جهت ترجمه مقاله استفاده نمایید.مقاله توسط دفتر مجله و توسط افرادی مجرب به زبان انگلیسی ترجمه شده و تنها هزینه ای بابت این ترجمه از نویسندگان دریافت می گردد. لارم به یادآوری است در صورت ارائه مقاله ترجمه شده به دفتر مجله، هزینه ویرایش مقاله بر عهده نویسنده محترم می‌باشد.

 

جهت استفاده از سیستم ترجمه میتوانید روی لینک مربوطه در سایت استفاده نمایید.  - تمام محتویات مجله تحت قوانین بین المللی حق چاپ (copyright) قرار دارد. این مجله به منظور استفاده غیرانتفاعی خواننده چاپ می شود بنابراین هیچ مطلبی از این مجله را بدون اجازه کتبی از نویسنده مقاله یا صاحب حق چاپ (copyright) نمی‌توان کپی، پخش، منتقل یا چاپ نموده، یا در اختیار دیگران قرار داد .

 

  - کلیه حقوق و امتیازات از جمله حق copyright در اختیار نشریه می باشد.

 

نحوه چاپ و انتشار مجله: 

 

در حال حاضر این مجله بصورت موضوعی و به زبان انگلیسی و به صورت ٤ شماره در سال منتشر میشود.

 ایندکس:در حال حاضر رایزنی جهت نمایه شدن در گوگل اسکولار در حال انجام است.پس از چاپ ٣ شماره اقدامات ضروری و مکاتبات مورد نیاز پیرامون اخذ نمایه پاپ مد انجام خواهد شد.

 

 

 

 
دفعات مشاهده: 1773 بار   |   دفعات چاپ: 338 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
مجله علمی انجمن جراحان دهان، فک و صورت Iranian Journal of Oral and Maxillofacial Surgeons
Persian site map - English site map - Created in 0.096 seconds with 849 queries by yektaweb 3350